top of page

War for talents - razgovor sa najboljim studentima

Updated: May 29, 2020

U svetu čiji je razvoj zasnovan na inovacijama i tehnologijama, znanje je ključno, a brzina kojom se menja ponuda i tražnja za tim najoskudnijim resursom dovodi do tzv “rata za talentima”, koji prevazilazi lokalne granice i postaje globalan.


Upravo zbog toga AFA je podržala platformu i serijal razgovora “War for talents“ pokrenute u cilju razmene iskustava i povezivanje talentovanih studenata, kao i netvorkinga sa kompanijama i poslovnom zajednicom.

Prvi u nizu online chat vodila je Ivana Lukić, studentkinja FON-a, i razgovarala sa Lenkom Baltić sa Ekonomskog fakulteta, Jelisavetom Lazarević sa fakulteta FEFA, Petrom Zorićem sa FON-a i Vasilijom Vulević sa Mašinskog fakulteta. Svi oni imaju izvanredne rezultate na fakultetima i dodatnim aktivnostima, a svojim zaključcima i stavovima predstavili su pogled na temu razvoja potencijala iz svog ugla.

Lenka studentkinja treće godine, smera računovodstvo, revizija i finansijsko upravljanje, trenutno je na univerzitetu u Beču kao stipentista CEEPUS platforme, gde je primljena kao studentkinja sa najvišim prosekom među prijavljenima.

Petar je student treće godine FON-a, a prethodni semestar završio je na DHBW univerzitetu u Nemačkoj preko Erasmus+ programa. Od nedavno radi kao praktikant na FON-u u Kancelariji za međunarodnu saradnju.

Vasilija je apsolventkinja Mašinskog fakulteta i sada je na praksi za Razvojni program Ujedinjenih nacija gde se bavi energetskom efikasnošću.

Jelisaveta je projektni lider u AFA, asistentkinja i studentkinja doktorskih studija na fakultetu FEFA, i kao jedan od autora rada “Negovanje i zadržavanje talenata u Srbiji” govorila je o ključnoj ulozi koju talenati imaju u razvoju zasnovanom na inovacijama i tehnologijama.

Prema kriterijumima današnjice, gde je znanje ključno, postoji pritisak, sa jedne strane na prilagođavanje ponudi kada je u pitanju radna snaga, a sa druge strane transformiše se i tražnja. U takvim uslovima kompanije se bore za najkvalitetnije, i to je globano poznat termin “rat za talentima”. Međutim, istovremeno, kompanije se suočavaju sa još jednim problemom, “paradoksom talenata”, gde i pored viška ponude na tržištu rada dolazi do toga da kompanije ne nalaze odgovarajuće i adekvatne kadrove za određen posao.

Kompanije smatraju da trenutni sistem visokog obrazovanja ne zadovoljava njihove potrebe za talentima i smatraju da postojeći sistem treba da se unapređuje i to najviše kroz razvijanje kritičkog razmišljanja, kretivnosti i veštine istraživanja. Činjenica je da su budućnost i budući razvoj zasnovani na inovacijama i tehnologijama i da će borba za talente biti sve intenzivnija.

U tom razvoju treba biti odgovoran. Zapravo, prema Vasilijinim rečima “Tehnologija postoji hiljadama godina a sada je na svom vrhuncu i razvija se brže nego ikad. Tehnologija treba da služi ljudima, da im olakša život, međutim situacija u kojoj ljude zamenjuju robotima na radnim mestima, može dovesti do zloupotreba tehnologije”.

Upravo zbog toga, “Obrazovanje i celoživotno učenje najvažniji su za prilagođavanje i opstajanje na tržištu rada“ – zaključila je Jelisaveta sa čime su se složili i ostali učesnici online chat-a koji su podelili šta ih motiviše, koja je tajna njihove dobre organizacije i dosadašnjeg uspeha, kao i kako koriste pružene prilike. Ceo panel možete pogledati na našem zvaničnom youtube kanalu.


1 comentário


dipokox759
05 de ago.

This discussion on the "War for Talents" highlights the importance of innovation and education in today's job market. It's fascinating to see how talented students are navigating their paths and sharing insights. It reminds me of the value of random video chat, where spontaneous conversations can lead to unexpected opportunities and connections. Great initiative!

Curtir
bottom of page