top of page

WE EMPOWER: Radionice i istraživanje sa 142 devojke i žene




Učesnici i učesnice WE EMPOWER inicijalnog treninga u Beogradu, održali su radionice u svojim okruženjima u Srbiji i Hrvatskoj, čime je u projekat direktno uključeno još 142 mlade žene. Tokom radionica, preneli su znanje o zakonima i mehanizmima za obezbeđivanje prava na jednake plate za rad iste vrednosti, ali su obavili i mini-istraživanje s ciljem sticanja uvida o nivou svesti o ovom pravu, i iskustvu vezanom za rodnu ravnopravnost na radnom mestu.


Rezultati istraživanja su slični u obe zemlje, s tim što je nivo osvešćenosti o ispitivanim temama nešto viši u Hrvatskoj. Više od 2/3 ispitanica iz obe zemlje izjavilo je da je svesno da zakoni garantuju jednake zarade za isti rad ili rad iste vrednosti - u Hrvatskoj je to izjavilo 83% ispitanica, a u Srbiji 69%. Međutim, znanja o zakonskim regulativama koja to pravo štite su na znatno nižem nivou - u Hrvatskoj je 25% ispitanica izjavilo da zna koji su to zakoni, a u Srbiji 23%. Oko 44% ispitanica u obe zemlje je izjavilo da je delimično upoznato sa regulativom koja štiti pravo jednake zarade. Kada je u pitanju diskriminacija na radnom mestu, u proseku je 1/3 ispitanica bila izložena nekoj vrsti diskriminacije na radnom mestu u toku svoje karijere, uključujući i druge vidove diskriminacije, pored rodne.


Ukoliko se osvrnemo na stanje u Evropi, postoje značajne razlike u nivou svesti o pravima na rodnu ravnopravnost između različitih delova Evrope. U nordijskim zemljama, poput Švedske, Danske i Finske, preko 80% građana poznaje zakonske regulative koje garantuju jednake zarade za isti rad. Ovaj visok nivo svesti rezultat je sveobuhvatnih politika, snažnog društvenog dijaloga i aktivnih javnih kampanja. Zapadna Evropa, uključujući Nemačku, Francusku i Belgiju, prati ovaj trend s nivoom svesti od 60-70%, zahvaljujući aktivnom delovanju sindikata i regulatornih tela.


Nasuprot tome, u Centralnoj i Istočnoj Evropi, uključujući Srbiju i Hrvatsku, svest je znatno niža, sa prosekom od oko 35%. Glavni razlozi za to su nedostatak javnih kampanja i slabija primena politika o rodnoj ravnopravnosti. U ovim zemljama postoji potreba za intenzivnijim radom na podizanju svesti, kroz edukacije i promovisanje zakonskih mehanizama koji štite žene od diskriminacije na radnom mestu.


Po pitanju diskriminacije na radnom mestu, ostatak Evrope je u proseku na istom nivou kao Srbija i Hrvatska. Oko 30% žena u EU je u 2018. prijavilo da je doživelo neku diskriminaciju na poslu, dok je u pandemijskoj 2020. to učinilo čak 45% žena. Tokom pandemije, žene su bile izložene većem riziku od gubitka posla i ekonomske nesigurnosti, što je povećalo njihovu ranjivost na diskriminaciju. Ono što je takođe simptomatično jeste da se u zemljama sa snažnom regulativom o rodnoj jednakosti diskriminacija ređe dešava, ali češće prijavljuje, tj. žene koje je dožive su spremnije da je prijave. Stoga, podaci među različitim zemljama nisu direktno uporedivi.


Navedeni rezultati naglašavaju važnost kontinuirane podrške i razvoja inicijativa poput WE EMPOWER projekta, koji traje do marta 2025. godine, uz podršku Erasmus + programa Evropske unije, a kojim koordinira AFA iz Srbije u partnerstvu sa MODE 1 iz Hrvatske.




Comments


bottom of page